Injekce plná nápadů na zimní venkovní aktivity nejen pro MŠ

24.01.2022

S velkým nadšením sledujeme, že přibývají kromě základních škol také mateřské školy, které si uvědomují, jak zásadní je pobyt a pohyb dětí venku pro jejich zdravý vývoj. No jo, ale komu by se chtělo ven v zimě, když mrzne, chumelí nebo je takové to "lezavo", na které raději hledíme z okna schoulení u sálajícího radiátoru.

Možná je to tak trochu o překonání vlastní pohodlnosti, kterou v sobě téměř všichni přirozeně máme, možná o obavě z chladného počasí a z nastydnutí, možná z nedostatku inspirace, co vlastně s dětmi venku v zimě dělat.

Vy, kdo ještě s dětmi netrávíte více času venku, zkuste si to letos dát jako osobní výzvu, vyzkoušejte si to na vlastní kůži a třeba budete překvapeni, jak vás (a samozřejmě i děti) to bude bavit. Na chlad a zimu lze vyzrát dobrým oblečením a inspiraci vám můžeme pravidelně dávkovat my.

První letošní webinář pro MŠ přinesl plnou injekci nápadů a mnohé z nich pocházejí právě z "metodické laboratoře" TEREZY. Zuzana Zembalová z MŠ Ve Stínu doporučila např. metodiku pro 1. třídu ZŠ, velmi dobře uchopitelnou také pro MŠ. Průvodci se dětem stávají (teď se podržte), ponožky!

Jednoduchý, ale vysoce funkční nápad (samotné ponožky funkční být nemusí, klidně s dírou na patě). Ponožky, buď lákají děti ven, kde spolu plní lekce z metodiky nebo naopak děti přemlouvají ponožky, ať s nimi jdou postavit např. celé sněhové království, malovat do sněhu (barvami nebo klidně klackem), v zimě uspořádat letní olympiádu, udělat si ledové kuželky nebo dosypat zrníčka a jiné dobroty na krmítko. Krmítko si s dětmi určitě nezapomeňte vyrobit, to má totiž zcela jinou hodnotu než koupené nebo někým donesené. Podpoříte senzitivitu dětí vůči přírodě, potrénujete s dětmi jejich manuální zručnost a také podpoříte sebevědomí dětí, že dokáží vyrobit "velkou" věc. Výtvory z nástěnek jsou ale pochopitelně také krásné a v žádném případě neshazujeme jejich hodnotu.

Eva Šrailová z Rodinného centra Zajíček zase doporučuje vybrat si jeden dominantní strom v okolí, který je skvělé navštěvovat po celý rok, včetně zimy. V takovém stromě bydlí i spousta skřítků, kteří dětem zanechávají čas od času dopis s poselstvím a s láskou pozorují, jak si děti hrají pod větvemi v každém ročním období, snaží se vyšplhat na větve při zemi, staví celý bytový komplex pro skřítky, roztloukají kladivem ořechy pro veverky aj. V zimě lze s dětmi provádět také různou detektivní činnost - stopujte zvířata v okolí školky, učte se zaječí skoky, hledejte houby, pobytové znaky zvířat či barvy v zimní krajině, maskujte se a pokud znáte nějakého myslivce z okolí, zkuste se s ním domluvit na procházce ke krmelci. Vysvětlí vám, co do krmelce patří a co naopak ne.

Další posilující dávku nápadů si můžete aplikovat ZDE.

Přejeme vám, abyste letos trávili ještě více času s dětmi venku a aby to bavilo dospělé i nedospělé jedince!