Jak učit o přírodě v přírodě

Proč učit o přírodě v přírodě

Proč chodit ve výuce ven a jak přesvědčit rodiče a kolegy ve škole, že to má smysl? Připravili jsme pro vás shrnutí pozitivních dopadů na děti i učitele.

Prozkoumali jsme přes 60 děl odborné literatury a zjistili, že:

• Přímý kontakt s přírodou je prospěšný pro fyzické zdraví

Když jdete s žáky ve výuce ven, podporujete jejich zdraví. Předcházíte obezitě žáků, zlepšujete jejich kondici a rozvíjíte jejich pohybové schopnosti.

• Prospívá i zdraví psychickému

Pohyb, hra a učení venku pomáhá překonávat stres a zahání chmurné myšlenky.

• Podporuje jejich sociálně zdravé chování

Čas trávený venku umožňuje žákům poznat se mezi sebou i jinak než ve třídě. Vzájemně sdílí zážitky z přírody a mohou se bavit i o něčem jiném, než o škole. Zeleň snižuje stres a tak působí jako katalyzátor zdravého sociálního chování.

• Pěstujete v žácích kreativitu

Venkovní prostředí je plné inspirace, vybízí ke kreativním hrám a podporuje fantazii. Pobyt venku v dětech vzbuzuje větší představivost, na kterou zároveň mají dostatek prostoru.

• Podporujete jejich schopnost učit se a soustředit

Díky pohybu venku budou žáci soustředěnější a pozornější. Poznatky, které získají v přírodě a vlastní zkušeností, budou pro žáky snáze zapamatovatelné. Kvalitně připravené učení venku bude žáky více bavit - a proto jim také lépe půjde :-)

• Vytváří odpovědný postoj k životnímu prostředí

MATERIÁLY KE STAŽENÍ

Někdy bývá obtížné vysvětlit přínosy venkovního učení rodičům. Chceme vám to usnadnit, proto jsme pro vás připravili dopis, který si po stažení můžete upravit podle svých potřeb.

Stáhněte si Dopis rodičům:

Stáhněte si knihu Tajemství školy za školou

V knize o učení venku najdete:

• Přínosy pro děti a učitele
  • Současné překážky
  • Příklady ze zahraničí
  • 10+1 tipů jak zavádět výuku venku

Chcete dostávat čerstvou dávku novinek z Lesa ve škole?

Odebírejte newsletter s novinkami, získáte Ochutnávku z Lesa ve škole a ukázky z metodiky, ZDARMA