Jak učit o přírodě v přírodě
Příprava na učení v přírodě
S lehkou nadsázkou tvrdíme, že není nic snazšího, než si vzít některý z našich výukových materiálů k ruce a vyrazit s žáky na výpravu. Jak se na ni připravit?
Stanovte si cíl hodiny
Cíl hodiny stanovte podle ročních plánů Lesa ve škole. Je na vás, kolikrát se rozhodnete jít s dětmi ven. Nejlépe však alespoň dvakrát za měsíc.
Jak vybrat místo
Les, park nebo zahrada
Les je tím nejlepším místem k přímému kontaktu s přírodou. Nicméně s dětmi nemusíte hned do lesa. Přírodní procesy, drobné živočichy a rostliny můžete pozorovat a zkoumat i na školní zahradě nebo v parku.
Vybírejte podle učiva
Místo, kam se svými žáky půjdete, zkuste vybírat i podle toho, co chcete danou hodinu probrat. Např. pro lekci Stromoví chmatáci v ročním plánu Lesní rovnováha pro čtvrťáky se hodí místo v lese, kde rostou různě staré stromy. V ročních plánech vždy poradíme, kam se vydat a jak místo vybírat.
Délka a náročnost trasy
Délku a náročnost trasy zvolte s ohledem na fyzickou zdatnost své třídy, aby měli žáci dostatek energie na zapojení do výuky. Naplánujte si cestu tak, aby byl její začátek a konec v dosahu veřejné dopravy.
Výhodou je, pokud danou lokalitu znáte. Pomůže vám v orientaci, budete vědět, jak se místo během roku mění a umíte se v něm pohybovat.
Počasí
Upozorněte žáky s dostatečným předstihem, že bude výuka probíhat venku. Řekněte jim, aby si vzali pevnou obuv a oblečení do přírody podle počasí. Pro případ deště by měli mít vždycky s sebou pláštěnku.
Co s sebou
Vezměte s sebou malou lékárničku, kde budete mít připraven obvaz, náplasti, jodovou tinkturu a kleštičky na vyndání klíštěte. V létě a na jaře se hodí repelent a antihistaminika.
Žáci by si s sebou měli vzít obyčejnou tužku a papír. Propiska ve vlhkém počasí na papír špatně píše. Hodí se i podložka na psaní. Pokud jdete na několik hodin, tak jídlo a pití na cestu.
TIPY zkušených učitelů
Podnikejte výuku venku častěji. Snížíte efekt novosti, žáci si zvyknou a odpadnou šumy.
Nechte žáky, aby se na výpravu připravili předem.
Stáhněte si užitečné mobilní aplikace do přírody, například PlantNet, BirdNet, Zamiluj si přírodu, atd.
Hodí se mít staženou i aplikaci Záchranka.
Pomozte žákům pochopit, jak učení venku souvisí s tím, co probíráte ve třídě.
Podporujte žáky v psaní vlastního učebního deníku z lesa.
Přírodními materiály, které si děti donesou z lesa použijte na kreativní aktivity - výtvarné, divadelní, hudební.
Po návratu z lesa nechte žáky sepsat: co se dozvěděli o lese, o skupině spolužáků, o sobě samém.
Podpořte nás:
Vaše finanční podpora nám pomáhá učit i vaše děti, aby přírodě rozuměly a chránily ji.
Napište nebo zavolejte, poradíme vám.
e-mail: lesveskole@terezanet.cz
telefon: 737 516 245