Jak učit o přírodě v přírodě

Příprava na učení v přírodě

S lehkou nadsázkou tvrdíme, že není nic snazšího, než si vzít některý z našich výukových materiálů k ruce a vyrazit s žáky na výpravu. Jak se na ni připravit?

Stanovte si cíl hodiny

Cíl hodiny stanovte podle ročních plánů Lesa ve škole. Je na vás, kolikrát se rozhodnete jít s dětmi ven. Nejlépe však alespoň dvakrát za měsíc.

Jak vybrat místo

Les, park nebo zahrada

Les je tím nejlepším místem k přímému kontaktu s přírodou. Nicméně s dětmi nemusíte hned do lesa. Přírodní procesy, drobné živočichy a rostliny můžete pozorovat a zkoumat i na školní zahradě nebo v parku.

Vybírejte podle učiva

Místo, kam se svými žáky půjdete, zkuste vybírat i podle toho, co chcete danou hodinu probrat. Např. pro lekci Stromoví chmatáci v ročním plánu Lesní rovnováha pro čtvrťáky se hodí místo v lese, kde rostou různě staré stromy. V ročních plánech vždy poradíme, kam se vydat a jak místo vybírat.

Délka a náročnost trasy

Délku a náročnost trasy zvolte s ohledem na fyzickou zdatnost své třídy, aby měli žáci dostatek energie na zapojení do výuky. Naplánujte si cestu tak, aby byl její začátek a konec v dosahu veřejné dopravy.

Výhodou je, pokud danou lokalitu znáte. Pomůže vám v orientaci, budete vědět, jak se místo během roku mění a umíte se v něm pohybovat.

Počasí

Upozorněte žáky s dostatečným předstihem, že bude výuka probíhat venku. Řekněte jim, aby si vzali pevnou obuv a oblečení do přírody podle počasí. Pro případ deště by měli mít vždycky s sebou pláštěnku.

Co s sebou

Vezměte s sebou malou lékárničku, kde budete mít připraven obvaz, náplasti, jodovou tinkturu a kleštičky na vyndání klíštěte. V létě a na jaře se hodí repelent a antihistaminika.

Žáci by si s sebou měli vzít obyčejnou tužku a papír. Propiska ve vlhkém počasí na papír špatně píše. Hodí se i podložka na psaní. Pokud jdete na několik hodin, tak jídlo a pití na cestu.

TIPY zkušených učitelů

Podnikejte výuku venku častěji. Snížíte efekt novosti, žáci si zvyknou a odpadnou šumy.

Nechte žáky, aby se na výpravu připravili předem.

Stáhněte si užitečné mobilní aplikace do přírody, například PlantNet, BirdNet, Zamiluj si přírodu, atd.

Hodí se mít staženou i aplikaci Záchranka.

Pomozte žákům pochopit, jak učení venku souvisí s tím, co probíráte ve třídě.

Podporujte žáky v psaní vlastního učebního deníku z lesa.

Přírodními materiály, které si děti donesou z lesa použijte na kreativní aktivity - výtvarné, divadelní, hudební.

Po návratu z lesa nechte žáky sepsat: co se dozvěděli o lese, o skupině spolužáků, o sobě samém.