Školní les nemusíte sázet, můžete ho i vysít!

PRÁVĚ ZAČÍNÁ SPRÁVNÝ ČAS NA SBĚR RŮZNÝCH SEMEN A PLODŮ.

U nás sběr začal lískovými oříšky. Nakonec mi je děti snědly, tak budeme muset sbírat znovu. Těšíme se, že bude letos dobrý rok i na žaludy a doplníme tak náš kousek lesa i o duby.

Některé stromy jsme už propásli (například jilmy), ale většina našich původních dřevin bude dávat hojnost semen v příštích týdnech a měsících. Pojďte sbírat! A z čepiček od žaludů si můžete vytvořit třeba pexeso.

Proč byste si měli vysít část školního lesa ze semen či plodů?

• Strom, který vyroste v místě ze semínka, bude mít díky nenarušeným kořenům mnohem lepší přísun vody a živin, bude tedy v lepší kondici než stromky přesazované.
  • Nic vás to nestojí, pokud se na semínka vydáte se žáky do okolí školy.
  • Propojíte učení s užitečnou činností.
  • Můžete porovnat různé části lesíka - jak nám rostou vysazované stromy a jak ty z výsevu?

Co je důležité?

• Vybírejte stromy, o kterých víte, že jsou naše domácí, ideálně do konkrétní lokality vhodné. Vynechte nepůvodní dřeviny. Budete-li váhat, místní lesník či obecní odbor životního prostředí vám poradí.
  • Pro většinu území ČR platí, že by tam rostly převážně listnáče, jehličnany tedy držte na uzdě.
  • Vybírejte semena stromů, které vypadají zdravě.
  • O semínka je potřeba se postarat, aby nezplesnivěla anebo naopak zcela nezaschla, než je vysejete.
  • Nejmenší semínka potřebují obnaženou půdu (např. bříza), velká a těžká semena, jako jsou žaludy, můžete vložit do důlku a zahrnout.
  • Kdy se vydat na sběr různých druhů semen a jakou péči potřebují vám poradí tabulka vybraná z publikace Školní les.

Hodně zdaru a zábavy se sběrem a výsevem! Moje tajné očekávání je, že tyto stromy ze semen během několika málo let bez potíží překonají stromky, které byly na místo přesazovány ze školky. Kořeny jsou zkrátka základ...

Upozornění: pokud byste chtěli osívat už původně lesní pozemek (např. po těžbě), máte povinnost zajistit si certifikované osivo, u kterého je jistota, že pochází z geneticky kvalitních stromů. Hlavním zdrojem certifikovaných semen v ČR je Semenářský závod.