Prvouka podle Terezí učebnice?

30.10.2023

První pracovní učebnici z dílny TEREZY testují třeťáci na šesti školách.

Hodně krát jsme slyšeli: "Jo, vaše pracovní listy jsou skvělé, jen kdybychom na ně měli při výuce víc času." A tak jsme si asi před dvěma lety řekli: "Proč nezkusit využít toho, co máme a umíme a nevytvořit z toho učebnici?" Nebo ještě lépe řadu učebnic. A jakých jiných než učebnic prvouky, přírodovědy a přírodopisu.

Navíc se reviduje RVP a nové učebnice přijdou určitě vhod.

Ale jak do toho?

Zkušenosti s metodikami máme, ale učebnice? Chvíli nám trvalo, než jsme se dohodli na vizi, východiscích a metodách, které chceme v učebnicích uplatňovat.

Pak jsme si řekli, že musíme někde začít a že zkusíme první stupeň. Od toho byl už jen krůček k rozhodnutí, že nejdřív uděláme učebnice prvouky pro 1. až 3. třídu. Myšlenka uzrávala, až se nám povedlo ji začít realizovat.

A je tu prvouka pro 3. třídu

Ale protože chceme, aby se k vám dostala už vyzkoušená a ověřená, je zatím jen v testovací verzi. Právě ji zkoušejí na šesti různých základních školách. Jak to vypadá na jedné z nich se můžete podívat. Ověřování nové učebnice prvouky pro 3.ročník – Základní škola Stříbrná Skalice

Třeťáci se v ní seznámí s živly jako s podmínkami života. Pracovní učebnice je plná pokusů, badatelství, objevování okolí ale i práce s textem. Děti postupně objevují, proč jsou živly důležité pro život, jak se jim živočichové a rostliny přizpůsobují, jakou mají sílu a jak ji využíváme. Samozřejmě nechybí ani venkovní pátrání po živlech. Hodiny respektují roční období.

Kdo učebnici tvořil?

Naštěstí máme vás, nadšené učitele, kteří už s TEREZOU jdete dlouho. Takže jsme do tvorby zapojili zkušené, zapálené a cenami opentlené paní učitelky, Kateřinu Vrtiškovou, Elišku Rejnovou, Andreu Tláskalovou a Danielu Šťastnou. Snažili jsme se společně zúročit veškeré know-how TEREZY a testovací verze prvouky je na světě.

Zaujala vás možnost učit prvouku trochu jinak?

Na celou učebnici si budete muset ještě počkat. Zatím si zkuste jednu z lekcí z živlu VZDUCH, který se v učebnici představuje jako první. Dvouhodinovka "KDO JAK LÉTÁ – Jak létají rostliny" je zaměřená na způsoby šíření semen a na hledání rostlin, které ke svému šíření využívají vzduch. Když ji stihnete zařadit do výuky ještě teď, určitě pak s dětmi venku objevíte spoustu "létacích plodů".

Těšíme se, že vám budeme moct nabídnout i další lekce, a hlavně celou sadu učebnic.