21.3. Mezinárodní den lesů

24.02.2022

Oslavme Mezinárodní den lesů

Lesy mají v nejen naší krajině mnoho významných funkcí, včetně čištění vody a vzduchu, ochrany půdy proti erozi a silnému větru a ochrany biologické diverzity.

Připomeňme si jejich důležitost a oslavme jejich svátek. A kde jinde, než v lese nebo alespoň venku u školy. A jak tento den vznikl? Na oslavu a zvýšení povědomí o významu a důležitosti lesních ekosystémů vyhlásila tento den OSN v prosinci roku 2012 a poprvé se slavil 21. března 2013. https://www.fao.org/international-day-of-forests/en/.

Nápady, jak venku slavit:

  • Udělejte si vycházku a pozorujte pupeny, jak raší. Už pomalu svými "okénky" zjišťují, že se prodlužuje den a že by mohly vystrčit lístky. Inspiraci najdete v lekci Probouzení pupenů https://ucimesevenku.cz/laborator-venku/pupeny/ nebo na Jděte ven ve hře Co děláš? Pučím. https://jdeteven.cz/games/cz/co-delas-pucim.
  • Zahajte své výpravy za stromy. Vytvořte si stromový herbář a vyrážejte pravidelně za sběrem záznamů. Den lesů oslavte prvním záznamem. Vyberte si pár stromů v okolí a zkuste v průběhu roku zaznamenávat, jak se vyvíjejí. Vytvořte postupně hravé listy ke každému stromu. Inspiraci najdete na plakátech v metodice Lesa ve škole pro druhou třídu nebo v článku Jak jsem k učení o přírodě v přírodě přišla https://www.lesveskole.cz/l/jak-jsem-k-uceni-o-prirode-v-prirode-prisla/ .
  • Naplánujte si pravidelné výpravy za životem v lese nebo parku. Pokaždé si děti namalují nebo vyfotí něco nového, co v lese objeví (mravence, list, jehličí, šišku, strom, strakapouda, ...) a postupně můžete na nástěnce vytvářet "celý les". A nemusí to být jen obrázky. Někdy přidejte pohádku z lesa nebo třeba básničku? Další jarní inspiraci na ven najdete na https://ucimesevenku.cz/jaro/ nebo v HRAVÉM HERBÁŘI https://www.lesveskole.cz/hravy-herbar/ . Jste zapojeni v programu LES VE ŠKOLE? Pak máte Herbář k dispozici zdarma! Ptejte se ve škole u svých koordinátorů programu, případně napište nám.

VELKÁ VÝZVA! Sdílejte s námi vaše oslavy! Budeme se těšit na vaše zážitky z lesa a s lesem!