V ZŠ Břidličná děti chrání přírodu

21.06.2019

V přírodovědném kroužku při základní škole Břidličná dělají děti pod vedením paní učitelky Květy Děrdové mnoho zajímavého. Do programu Les ve škole jsou zapojeni již šest let.

Autorka: Petra Vaňková                                                                  Pro koho: 1. i 2. st. ZŠ 

S pracovníky Lesní správy Bruntál se děti kupříkladu vydaly na sběr vhodných semen dubu. Později zase vyvěšovaly speciální budky pro plchy, kteří v nich brzy našli svůj nový domov. Jednou dokonce zachránily vrápence z plastové trubky. Také často přenášejí snůšky skokanů z vysychajících kaluží do nedalekého rybníka. Uklidily Václavovský potok. Uspořádaly výstavu o velkých šelmách s programem pro menší děti. Vyráběly sovičky a netopýří pohlednice. Výtěžek z nich šel na záchranu sýčků. Vyráběly také budky pro netopýry.

Po vichřici, která poničila velkou část lesa v ZOO Olomouc, nabídly pomoc s vysázením nových stromků a výrobou a instalací budek.

https://www.facebook.com/udrzitelnyrozvoj/videos/369208380374267/ 

Na okna budov v ZŠ Břidličné děti nalepily UV samolepky, které ochraňují ptáky před nárazem do skla. Na žádost městského úřadu pokračovaly úpravou čtyř autobusových zastávek. Pravidelně zachraňují a pak vypouští malinké ježečky. Na zahradě jim letos v ježkovníku přezimovala samice, která pak vyvedla dvě mláďata. Pravidelně uklízí les a zámecký park.

V kroužku se děti zabývají také vědeckým bádáním. Například zjišťovaly, jak UVA a UVB záření prostupuje kůží, zkoumaly klíčení semen apod.

Tak takhle pestrý byl v ZŠ Břidličná uplynulý školní rok.


V ZŠ Břidličná děti chrání ptáky a netopýry, sbírají semena pro lesní školku nebo vyrábějí krmítka: