V Mníšku pod Brdy vyrostla Lípa republiky

12.11.2018

Ve středu 7. listopadu odpoledne se před mníšeckým kulturním střediskem sešli zástupci místních spolků a společně na počest stoletého výročí naší republiky zasadili lípu. Stalo se tak v rámci projektu Lípy republiky.

Autorka: Petra Vaňková                                                                        Pro koho: ZŠ i MŠ 

Lípy republiky nebo též lípy svobody, jsou dřeviny, které byly vysazeny na počest vzniku Československé republiky, ale i samostatné České republiky. Obecně jsou nazývány stromy republiky. Zároveň to jsou stromy, které připomínají naši národní svobodu či demokracii. V celém Česku bylo nově vysazeno tisíce takových lip.

Spolkové sázení lípy v Mníšku pod Brdy zorganizovala Zuzana Bartáková ze spolku Oáza a komunitní školy Lipka, lípu a výkop se podařilo získat darem.

"Vybraná lípa je genetický potomek lípy Johana, která roste v Rožmitálu pod Třemšínem. Když vše dobře dopadne, tak děti, co dnes sázely, se za nějaké desetiletí budou moci radovatz krásného stromu," komentuje Pavel Jeřábek z Hnutí Brontosaurus.

"Děti z Lipky se na sázení moc těšily, starat se o 'vlastní' lípu jsme si přáli již od založení našeho klubu. Zároveň jsme si chtěli připomenout všechny ty statečné lidi, kteří se před sto lety rozhodli vzít na sebe zodpovědnost za to, jak se nám tady bude žít. Myslím, že je dobře, že i dneska je spousta aktivních lidí, třeba právě v různých spolcích, kteří tu zodpovědnost také cítí," zaznělo při úvodním slově od Zuzany Bartákové.

Ke společnému sázení v rámci projektu Lípy republiky se sešli zástupci místních spolků. Nechyběly ani děti, které pomáhaly se sázením i zaléváním. Zasazené lípě pak všichni zazpívali "hymnu" komunitní školy Lipka a na závěr i státní hymnu. Děti pak okolo lípy spontánně vytvořily mandalu z přírodnin a napsaly jí vzkazy a přání.