V lese jako doma

07.05.2019

Dobřichovická základní škola vzdělává také děti se speciálními potřebami. Do programu Les ve škole už jsou zapojeni několik let a učení venku těmto dětem obzvlášť svědčí.

Autorka: Petra Vaňková                                         Pro koho: 1. i 2. stupeň ZŠ a družiny

Výukový den v lese nedaleko Dobřichovic na úpatí Českého krasu jsem navštívila se svou dcerkou. A lesní den s dětmi se speciálními potřebami pod skvělým vedením paní učitelky Jindry Solničkové a jejích dvou asistentek jsme si moc užily.

Nejdřív jsme se z Karlického údolí vyškrábali do kopce, odkud je překrásný výhled na Dobřichovice a Brdy. Děti určovaly sílu stromů. Poté jsme se vydali po krkolomné stezce dál, až na Karasovu vyhlídku ozdobenou tibetskými modlitebními praporky. Cesta, která se zdravému člověku zdá snadná, byla pro tyto děti poněkud obtížnější. Ale vzhledem k tomu, že tu nebyly zdaleka poprvé, zvládaly ji bravurně. Během cesty jsme pozorovali a rozeznávali různé květiny, keře a stromy, vykácenou část lesa a další zajímavosti.

U vyhlídky paní učitelka dětem rozdala krabičky od vajec, do kterých měly sbírat různé přírodniny podle zadání. Také mohly pozorovat přírodu dalekohledem a oblíbené bylo zkoumání zvířátek v kelímkové lupě. Housenky a brouci se stali opravdovým hitem.

Byla jsem mile potěšená, jak se dětem dařilo pracovat s metodikami Lesa ve škole. Moc děkujeme, že jsme mohly být u toho.