Nechte se inspirovat školou v Lesonicích

20.10.2017

Základní škola Lesonice u Moravského Krumlova je malotřídní školou na prvním stupni a do programu "Les ve škole" je zapojena již pátým rokem. Ve škole pracuje pod vedením paní učitelky Simony Houdkové už pět lesních tříd.

Autorka: Petra Vaňková                                        Pro koho: 1. st. ZŠ, Pod Nebem Země

V letošním roce se paní učitelka se svými žáky kromě práce s metodikami pro první stupeň stali také ověřovateli nově vznikající metodiky pro 5. třídu. Ta nese název Pod nebem Země a od září ji mohou využívat všechny zapojené školy.

Výuka podle metodik Lesa ve škole probíhá v této moravské škole převážně v lese. Lesní metodiky děti s paní učitelkou ale využívají také v jiných předmětech než je prvouka nebo přírodověda. Venku se učí například v rámci pracovního vyučování, tělesné a výtvarné výchovy, geometrie nebo čtení.

"Pobyt v přírodě je pro děti nejen přínosem, ale i ventilem, kdy mohou využít svého potenciálu k objevování nových skutečností, ale i ověřování všeho, co se doposud dozvěděly," říká paní učitelka Simona Houdková. "I dítě, které se nedaří zaujmout jen tak něčím, má snahu a chce do lesa, protože jej pobyt v lese a s kamarády baví. V zimě nejraději krmíme lesní zvěř, na jaře býváme u rybníka a v létě stavíme lesní chýše," doplňuje.

Práci s metodikami a učení venku stručně shrnuje jeden z žáků 1. ročníku: "V lese honím listy, sbírám houby, pozoruji srnky, zajíce, veverky a je mi tam moc bezvadně."

A co by Simona Houdková doporučila ostatním učitelům? "Nebojte se to zkusit. Při správné motivaci se z dětí stanou partáci, kteří jsou zapálení a přicházejí s vlastními návrhy na uskutečnění aktivit."