Jarní koncert na distanc

25.02.2021

Učíte zrovna ptáky? Musíte i hudební výchovu učit distančně? Anebo prostě jen přemýšlíte, jak poslat děti ven, aby si oddychly od počítačů a zároveň dělaly něco do školy? Zkuste využít blížící se jarní ptačí koncerty, které pravděpodobně nezruší.

Autorka: Jitka Krbcová                                                                   Pro koho: 1. i 2. st. ZŠ

K začátku jara patří ptačí zpěv, který nám často zlepšuje náladu. A to teď potřebujeme všichni, tak proč to s dětmi nezkusit. Postupně můžou poslouchat nejen přezimující ptáky, ale sledovat návrat těch stěhovavých.

Využijte Lexikon ptáků fotografa Aleše Běliny, kde jsou fotky i hlasy ptáků. Vyberte společně s dětmi pár druhů ptáků, které mají šanci slyšet. Děti, ať si pak vyberou třeba dva nebo tři, jejichž hlas si dokáží zapamatovat a naposlouchají je. Pak už stačí vyrazit ven a třeba zkusit:

• Vytvořit sluchovou mapu ptáků - děti si najdou klidnější místo dál od ruchu dopravy, někde u lesa, na kraji pole, louky nebo třeba v parku. S sebou ať si vezmou papír, tužku a podložku. Na papír si mohou namalovat plánek, ale nemusejí. Chvilku ať stojí nebo sedí a poslouchají. Když zaslechnou hlas, který si zapamatovaly, tak si na papír namalují, odkud ho slyší a jaký pták to je.
  • Spočítat, kolikrát za vycházku uslyší známou melodii a jakému ptáku patří.

Oblíbené u dětí jsou také plyšoví zpívající ptáci, kteří vydávají reálné zvuky. Jejich cena není tak vysoká a jako výuková pomůcka i hračka slouží skvěle. Děti si je mezi sebou mohou i vyměňovat a hledat, jestli najdou jejich živé příbuzné v přírodě.

Koho by hlasy ptáků zaujaly a rád si hraje na mobilu, může zkusit aplikaci na na určování ptáků podle zpěvu BirdNET . Děti mohou nejdřív zkusit samy hádat a pak teprve ověřit v aplikaci. Jen pozor, upozorněte děti, že jako každá taková mobilní aplikace, tak i tahle může mít své "mouchy" a občas se splete.

A nápad na úkol pro hudebníky: kdo rád muzicíruje, může si vybrat nějakého ptáka a zkusit napodobit jeho hlas na klavír, na flétnu nebo zapískat jen tak. Třeba k sobě přilákáte nějakého kamaráda. :-)

DALŠÍ INSPIRACE:

Spoustu inspirace, jak zařadit ptáky do výuky, najdete v lekcích Učíme se venku:

Zajímavé informace a akce najdete u České společnosti ornitologické na Facebooku nebo na webu.