Den stromů v berounské družině

24.10.2018

20. říjen je u nás oslavou stromů, vždyť stromy jsou součástí našeho života. V současné době se slaví Den stromů ve více jak 40 zemích světa, i když každá v jiný den.

Autorka: Květa Hrbáčková                                             Pro koho: družiny, 1. stupeň ZŠ

Abychom si připomněli, proč jsou pro nás stromy tolik důležité, slavíme tento svátek i v naší školní družině. Pomalu, ale jistě se loučíme s "babím létem", podzim je v plném proudu. Listí žloutne, poletuje, v dáli můžeme pozorovat krásy podzimní přírody a pestře zbarvené listy našich stromů.

Po obědě odcházíme na školní zahradu, kde se rozdělujeme na skupiny. Na dnešní odpoledne máme připraveny čtyři soutěže. V první soutěži máme v 16 větách najít skryté stromy, které určitě dobře známe. Druhá soutěž je připravena formou štafety, kdy člen skupiny vyběhne do předem ohraničeného prostoru, najde si lísteček s číslem 1 - 10 a vrací se zpět. Vybíhá další a postupně si shromáždíme 10 lístečků. A protože je podzim, jednotlivá písmena se promíchala velkým větrem a my v přesmyčkách hledáme skryté názvy stromů. Při třetí soutěži máme za úkol poznat na obrázcích stromy a určit jejich správný název. Některým skupinám se dařilo, jiným trochu méně. Každou správnou odpověď bodujeme.

V poslední soutěži, která je též trochu jako štafeta, běháme postupně do určeného prostoru a přinášíme ke skupině barevně zbarvené rozlítané javorové listy, které tak pomíchal silný vítr. Každá skupina má svoji barvu listů - 1. skupina zelenou, 2. červenou, 3. modrou a 4. žlutou. Když máme všechny listy posbírané, je naším úkolem z těchto listů opět poskládat názvy jednotlivých stromů. Chvíli nám to trvalo, ale zanedlouho jsme měli složeno.

Ke Dni stromů jsme také s dětmi složili báseň:

Den stromů

Den stromů slavíme,

my se na něj těšíme.

Stromečky jsou naše zlato,

proto všichni jdeme na to.

Kdo se se stromem objímá,

velkou energii nasbírá.

Pak jde na ty soutěže,

všechno to tam vyhraje.

My, ty stromy oslavíme,

ale také zasoutěžíme.

Stromy součást života,

to je síla veliká.

Když si pod strom sedneme,

vždycky málem usneme.

Je to relax veliký,

co se stane za chvíli.

Ptáčci se v nich schovávají,

přitom krásně zazpívají.

Veverky pak v koruně,

skáčou si tam zmateně.

Všichni proto stromy znají,

protože je rádi mají.

Proto s nimi slavíme,

Den stromů připomínáme.

Veverušáci, Beroun - Závodí

Všem stromům přejeme jen to nejlepší, setkání s dobrými lidmi, kteří by stromy neničili, ba naopak si hleděli jejich další výsadby.