Co je nového ve Školním lese do kapsy?

Zlatý rýč, Učím o klimatu a lekce o lese zdarma.

O nových výsadbách jsme vás informovali již vloni na podzim. Lesíky "kapesního typu" rostou v ČR již v blízkosti čtyř škol. Rádi na výsadby vzpomínáme. Lesíkům se daří dobře a to dokonce tak, že jeden z nich byl oceněn, v rámci soutěže iniciativy Sázíme budoucnost*, Zlatým rýčem!

Která škola si rýč odnesla?

Nebudeme vás napínat, byla to ZŠ Třebotov, kde hlavním "motorem" výsadby byla paní učitelka Lenka Lipanská (s rýčem uprostřed). Rýč jí moc slušel. Kromě rýče škola získala diamantovou medaili - nejvyšší ocenění za nejvíce vysazených stromů. Gratulujeme, jsme na vás pyšní.

Letos se s výsadbou přidá alespoň jedna další škola, která aktuálně čeká na výsledky grantového řízení. Vysadit si vlastní lesík patří mezi náročnější projekty, ale určitě stojí za to! Všemi fázemi jsme schopni vás provést krok za krokem. Více v příručce Školní les do kapsy.

Chcete mít také svůj Školní les do kapsy? Máte spoustu otázek a potřebujete poradit? Vyberte si termín na konzultaci a vše se dozvíte. ZDE

Kromě ocenění lesíka v soutěži Zlatý rýč je celý koncept Školního lesa do kapsy od začátku roku 2023 součástí webu Učím o klimatu (Dlouhodobé programy – Učím o klimatu (ucimoklimatu.cz)).

Výsadba lesíka žáky samotnými má úzkou souvislost s klimatickým vzděláváním a může být skvělým odrazovým můstkem k tomuto velkému tématu. Dokladem toho je deváťačka Anička ze ZŠ J. A. Komenského na Břevnově, která společně s námi přednášela na konferenci Učím (se) o klimatu. A sklidila velký ohlas, i to je přidaná hodnota lesíků.

Na závěr pro vás máme novou lekci "Když se řekne les", kterou můžete využít díky textům pro mladší a starší, jak pro prvostupňové, tak druhostupňové žáky. Pochází ze souboru 20 lekcí - Učení s mladým lesem, který budeme mít hotov do letošních prázdnin.

*Sázíme budoucnost je iniciativa, kterou založila a koordinuje Nadace Partnerství. Cílem iniciativy je vysadit do konce roku 2025 v České republice 10 milionů stromů mimo les. Za každého Čecha a Češku jeden, společně hlavou, srdcem i rukama. Snahou je posílit odolnost české krajiny i měst vůči dopadům klimatických změn.