Chcete vědět, kde vznikne další ŠKOLNÍ LES DO KAPSY?

23.03.2022

Vypadá to nadějně! Druhý Školní les do kapsy u nás se připravuje v severovýchodních Čechách. Děti i učitelé ze základní školy Husitská v Nové Pace už se těší na změnu. Cesta k ní bude ještě dlouhá, ale budeme se snažit, abychom jim ji co nejvíce ulehčili. A vy můžete být při tom opět s námi!

Právě teď plánují, jak přeměnit nevyužívanou plochu zarostlou pámelníkem na příjemný výukový lesík.

Vyrazili jsme za nimi do Nové Paky, abychom zjistili, jaké mají plány, zda bude vůbec možné u nich lesík vysadit a hlavně, abychom školu v jejím snažení podpořili.

Pan ředitel Zdeněk Burkert nám ukázal místo, které by rádi proměnili v zelenou oázu a učebnu. Zajímalo nás, proč se tak rozhodli.  Rozhovor si můžete pustit zde.

Pozemek školy patří městu, a tak je potřeba zajistit povolení právě u nich. Setkali jsme se proto i se zástupem města, vedoucím odboru ochrany přírody a krajiny, Ing. Miroslavem Pyciakem. Potvrdil, že vysazení lesíku na vybraném místě nic nebrání.

Jednání se zástupcem města Nová Paka
Lekce ke Školnímu lesu do kapsy

Děti se teď se svými učiteli vrhnou do práce. Zjistí vše o lese a jeho přínosech, procvičí si matematiku a měření venku při proměřování plochy pozemku, pokusí se představit projekt Školního lesa ostatním, vrhnou se na místo s krumpáčem a sondýrkou a prozkoumají půdu, rozhlédnou se po okolí, jaké tam rostou stromy. Pak zkusí navrhnout dřeviny, převážně listnaté, kterým by se u nich mohlo dařit. Snad jim při tom všem pomohou nově navržené lekce, které nám slíbili otestovat přímo v terénu.

A samozřejmě budou mít k dispozici i poradce Ing. Vladimír Janeček, Ph.D. z Katedry ekologie lesa z České zemědělské univerzity, který byl u zrodu prvního Školního lesa do kapsy v ČR a nechyběl ani tady. Dětem i učitelům bude v průběhu příprav pomáhat s výběrem vhodných dřevin a konzultovat postup.

Udělali jsme již pokusný výkop, abychom získali základní představu o půdních podmínkách.

Prozkoumali jsme s ním pořádně "terén". Udělali jsme pokusný výkop, aby získal základní představu o půdních podmínkách na pozemku budoucího Školního lesa do kapsy a prohlédl si i další faktory jako je třeba zastínění plochy, vlhkost a podobně.

Zní to lákavě, že? Ale nevrtá vám hlavou, kde na to vezmou peníze?

Myšlenka zakládání Školních lesů do kapsy se líbí nejen nám a školám, ale i firmám. Lesík u Základní školy Husitská v Nové Pace podpořila firma Dedoles a ČEPS. A je jedním z šesti Školních lesů do kapsy, které díky jejich finanční podpoře vzniknou v následujících třech letech.

Tři stateční, zleva Vladimír Janeček (Katedra ekologie lesa, ČZU), Jan Froněk (Vzdělávací centrum TEREZA), Zdeněk Burklet (ZŠ Husitská Nová Paka)

Zapojení žáků je pro projekt důležitým aspektem. Snažíme se docílit toho, aby žáci byli zapojeni i do zdánlivě náročných projektových kroků, jako je např. oslovování úřadů. Určitě se jim bude tato dovednost do budoucna hodit.

Těšíme se, že sem zase brzy přijedeme. Slíbili jsme udělat besedu s učiteli a se žáky, abychom jim předali všechny potřebné informace k tomu, proč a jak se bude u školy sázet Školní les do kapsy.

Líbí se vám myšlenka mít svůj vlastní Školní les do kapsy a nechcete jen pozorovat, jak rostou kolem jiných škol?

Stáhněte si zdarma novou publikaci Školní les do kapsy. Pročtěte, promyslete a ozvěte se nám. Pomůžeme, jak jen to půjde.

Neváhejte! Kromě Školního lesa do kapsy v Nové Pace je v jednání už i další. Kde? Dozvíte se brzy.

...a ten váš může přijít na řadu hned po něm 😊