5 otázek k 5. Školnímu lesu do kapsy

07.11.2023

Na sázení Školního lesa do kapsy není nikdy špatné počasí . A tak nás, ani děti ze ZŠ a MŠ Ústavní v Praze v Bohnicích, ranní déšť neodradil. Sázeli jsme 5. Školní les do kapsy!

Otázka č. 1: Za jak dlouho odhadujete, že se dá vysadit 1200 stromů?

I za mírného deště jsme v pátek vysadili se 400 dětmi 1200 stromů u ZŠ Ústavní na bohnickém sídlišti. Škola byla perfektně připravená, měla v budoucím lesíku vyznačené plochy pro jednotlivé třídy, zajištěný slušný počet nářadí a rukavic a doprovodný program – včetně obědového menu laděného do lesní tématiky (cosi nadivoko a cosi na houbách). Sázely vždy 3 třídy naráz a tak to šlo rychle od ruky, za dopoledne jsme byli hotovi, do půl druhé pak probíhalo ještě mulčování štěpkou. Děti i učitele považujeme za hrdiny – šli do sázení i v dešti a v blátě. Sázet za sluníčka umí každý, ale ZŠ Ústavní nám ukázala, že se dá připravit na jakékoli podmínky. Výrazně pomohli i dobrovolníci z firmy PSA BDP, u nichž bylo vidět, že kancelářská práce zdaleka nevyužívá jejich fyzický potenciál. Venku s rýčem a krumpáčem to mohli s úsměvem rozbalit, stejně jako banda deváťáků, klobouk dolů!

Otázka č. 2: Jaké stromy jsme sázeli?

Duby, habry, buky, lípy, babyky a jeřáby. Jde o stromy, které by přirozeně rostly právě v této poměrně suché lokalitě. Stromy a odborný dozor zajistil Ing. Vladimír Janeček, Ph.D. z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU.

Otázka č. 3, často kladená i dětmi: Za jak dlouho to vyroste?

Jednoduchá odpověď: děti na prvním stupni jsou teď vyšší než stromy, až budou odcházet po devítce ze školy, bude to naopak. Komplexní odpověď: Záleží na počasí, na zajícovi, a také na péči žáků školy – bude potřeba lesík zbavovat konkurenčních bylin a místy dodávat mulč. Když bude dlouho sucho, bude třeba zavolat hasiče na zalití.

Otázka č. 4: A k čemu to bude?

Školní les do kapsy je prostor pro živáčky i žáčky. Jde o výukový lesík, který plní více funkcí. Více na webových stránkách.

Otázka č. 5: Kde jsme na to sehnali finance?

Financování výsadby umožnila podpora Hlavního města Prahy a firmy ČEPS, a.s., Alza, Ekolamp, PSA BDP.

A na závěr si můžete pustit rozhovor pro rádio Junior.