20 let LEAF

11.11.2020

Letos oslavuje LEAF své 20. výročí. Příběh začal v roce 1999, kdy Norsko, Švédsko a Finsko zahájily program Forest in Schools.

Autorka: Petra Vaňková

Po roce se program Forest in Schools rozšířil i do dalších zemí. Byl implementován Nadací pro environmentální výchovu (FEE) a přeměněn na program LEAF, jak jej známe dnes. Zakládající země dodnes působí jako členové Mezinárodního řídícího výboru LEAF.

Český program Les ve škole vznikl a zapojil se do mezinárodního LEAF v září roku 2007.

Cílem LEAF:

• zvýšení povědomí a znalostí o klíčové roli, kterou lesy hrají pro různé formy života a lidské živobytí na naší planetě;
  • podpora outdoorového vzdělávání (učení venku) zaměřené na aktivní trávení dětí času v lese, prožívání a pozorování přírody, porozumění ekologické síti a také vztahu mezi člověkem a přírodou prostřednictvím praktických činností. To dětem umožňuje činit informovaná rozhodnutí a převzít odpovědnost za svou budoucnost;
  • podpora udržitelného rozvoje.

"Program LEAF je tak důležitý, protože nám umožňuje skutečně zapojit děti do venkovního prostředí. Poznávání lesů není jen motto, je to způsob, jak získat emocionální spojení s přírodou, které se v mnoha případech vyvine v celoživotní zkušenost a náklonnost, " říká Daniel Schaffer, generální ředitel FEE.

LEAF oslavuje a podporuje vztah dětí k přírodě, který vede ke zlepšení udržení pozornosti, nálady a zdraví a vštěpuje silný smysl pro odpovědnost vůči životnímu prostředí.

" LEAF je mocným vzdělávacím nástrojem, zejména v této době ekologické a zdravotní krize. Zdůrazňuje úlohu lesů pro biologickou rozmanitost, poskytovatelů přírodních zdrojů a produktů i ekosystémových služeb. Také zdůrazňuje jejich kulturní význam a jejich vnitřní spojení s lidským zdravím a prosperitou, " říká Nikos Petrou, člen představenstva FEE, který dohlíží na LEAF.

V roce 2020 oslovuje LEAF téměř 1 milion studentů a více než 40 000 učitelů ve více než 10 000 školách po celém světě! Těšíme se na příštích 20 let!

Z tiskové zprávy LEAF.