Nahlédněte s námi „pod pokličku“, jak se pilotuje nová učebnice PRVOUKY ve Vraném nad Vltavou.

03.05.2024

Radka Chaloupková, paní učitelka prvního stupně ze Základní školy ve Vraném nad Vltavou, přijala výzvu vyzkoušet učit prvouku trochu jinak. Od září se svými třeťáky pilotují živlovou učebnici z TEREZY. Vyrážejí ven, rozvíjejí badatelství, hledají souvislosti i trénují kritické myšlení.

"Výzvy mám moc ráda a tohle byla výzva, která přináší skvělé momenty dětem i mně." Odpovídá Radka na otázku, proč do pilotování vlastně šla. A dodává, že nelituje, protože: "Nová prvouka nám vnesla do hodin prvouky spoustu zážitků a objevování přírody, a nejen všeho živého, co je kolem nás, ale i sebe samých."

Přijeli jsme začátkem dubna do Vraného, podívat se, jak s učebnicí pracují. V té době se třeťáci vrhali do objevování posledního ze čtyř živlů představujících v nové učebnici podmínky k životu na zemi. Od září už prozkoumali vzduch, vodu i oheň/slunce a teď je čekalo odhalit tajemství země.

Nahlédli jsme do hodiny, kde žáci hledali všechny významy slova ZEMĚ. V další hodině už svůj pohled zaměřili na půdu. Mohli jsme je pozorovat, jak nadšeně půdu zkoumali a díky pokusům odhalovali její vlastnosti. A protože ve škole ve Vraném podporují venkovní výuku, mohli žáci velkou část dopoledne strávit se živlem země venku. Paní učitelka Radka jim hodinu z nové prvouky rozšířila o samostatnou přípravu "výzkumného" materiálu. Žáci díky tomu měli možnost zkoumat vzorky půdy přímo z jejich školní zahrady, z míst, které si sami vybrali.

Moc jsme si to ve Vraném užili a oceňujeme, kromě perfektní spolupráce, hlavně přátelskou atmosféru, která po celou dobu ve třídě panovala. Bylo cítit, že je to každodenní standard, který zajišťuje a že se žáci učí rádi a v pohodě. Určitě tomu napomáhá i skutečnost, že paní učitelka Radka Chaloupková učí dle principů programu Začít spolu.

Věříme, že brzy budeme moct nabídnout novou prvouku i Vám.

A na závěr ještě jedno odhalení: Základní škola ve Vraném nad Vltavou je s nově vznikající prvoukou spjata víc než jen pilotováním. Na prvním stupni, a také i jako zástupkyni ředitelky, najdete Katku Vrtiškovou, jednou z autorek, která se na novém konceptu učebnice podílí.